Warszawa, Ełk, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Zielona Góra – to tylko kilka z ponad 60 miast, przez które 10 czerwca przeszły Marsze dla Życia i Rodziny organizowane we współpracy z Centrum Życia i Rodziny.
W Warszawie Marsz wyruszył kilka minut po 12.00 z Placu Trzech Krzyży i kolorowym pochodem przez Trakt Królewski przeszedł na plac przed kościołem Sióstr Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu.
Hasło przewodnie tegorocznych Marszów dla Życia i Rodziny brzmi „Polska rodziną silna!”. Nawiązuje ono do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz do 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową.
- Tym Marszem chcemy podziękować naszym przodkom za wolność oraz wartości, jakie w swoich rodzinach przechowali dla nas i następnych pokoleń: wiarę, afirmację życia, przywiązanie do rodziny, patriotyzm. Jednocześnie upominamy się wobec rządzących o budowanie przyszłości naszej Ojczyzny na tych wartościach. Apelujemy więc o jak najszybsze zapewnienie prawnej ochrony życia dzieci nienarodzonych – mówi prezes Centrum Życia i Rodziny Paweł Kwaśniak. Jednocześnie domagamy się wypowiedzenia przez Polskę tzw. Konwencji Stambulskiej, podważającej wartość małżeństwa i rodzinę, jak również zabezpieczenia Polski przed skutkami wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Coman. Nie możemy dopuścić do przyznania związkom jednopłciowym praw przynależnych małżeństwom – dodaje.
Podczas Marszu w Warszawie były zbierane pieniądze na Dom Samotnej Matki w Chyliczkach. W tym roku zebrane fundusze zostaną przeznaczone na wyprawki dla mam, które pragną podjąć się samodzielnego wychowania swoich dzieci. Część pieniędzy będzie przeznaczona na wymianę zużytych mebli.
- Od kiedy jestem w Domu Samotnej Matki czuję się bezpiecznie. Wiem, że tutaj nic się nie stanie mojemu dziecku - mówi jedna z mieszkanek Domu Samotnej Matki w Chyliczkach. Każda mama znajdzie tutaj pomoc - czy materialną, czy duchową, czy dla dziecka. Dlatego dziękuję ofiarodawcom za wsparcie domu w którym kobiety i ich dzieci, będące często w dramatycznej sytuacji, znajdują dach nad głową i potrzebną opiekę – dodaje.
Uczestnicy Marszów dla Życia i Rodziny podkreślają rodzinną, ciepłą i radosną atmosferę, panującą podczas pochodu. Tutaj możemy poczuć się docenieni i serdecznie przyjęci. Możemy razem z innymi rodzinami cieszyć się z naszego małżeństwa i naszych dzieci – podkreślają małżonkowie z kilkunastoletnim stażem, którzy przyszli na Marsz z piątką dzieci.
Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny wyszedł na ulice Warszawy w 2006 roku. Inicjatywa została podjęta również przez środowiska obrońców życia i rodziny w innych miejscowościach. W 2018 r. Marsze organizuje już ponad 150 miast w kolejne niedziele począwszy od marca do końca czerwca oraz we wrześniu. Koordynatorem wydarzenia jest Fundacja Centrum Życia i Rodziny, która organizuje szereg innych kampanii społecznych.